Меню Закрити

Практика йоги для жінок в особливі жіночі дні від Гіти Аенгар

Йога призначена для всіх. Ніхто не є винятком. Незалежно від того, чоловік ви, жінка або дитина – шлях йоги відкритий для всіх. Однак, ми повинні практикувати відповідно до ваших фізичних, ментальних та духовних здібностей. Йога призначена для того, щоб вказати нам шлях до пізнання себе або відкриття себе заново. Вона вчить нас тому, як знайти грань того максимуму здібностей, прихованих всередині нас, щоб ми могли розкрити себе самим собі, і зрозуміти, ким ми є насправді. Ми повинні вибудовувати так свою практику, щоб розкрити свої потенційні можливості, або потенційну енергію, які існують в кожному з нас, щоб винести їх на поверхню і в подальшому використовувати їх належним чином. Йога робить видимим наш прихований внутрішній потенціал. Насправді, в йозі немає нічого такого, що вказувало б нам, що повинна робити кожна конкретна людина. Йога є універсальною за своєю суттю системою. Тому некоректно стверджувати: «Робіть це, не робіть цього».

Патанджалі говорить, що ми повинні визначити, на якому щаблі розвитку, на якому рівні ми знаходимося. Ми повинні знати, на якому енергетичному рівні перебуваємо, який наш потенціал, на що ми здатні. У міру просування в практиці ми бачимо, що досягаємо кожного наступного рівня поступово. Іншими словами, немає ніяких бар’єрів, обмежень, заборон. Слова, які використовуються Патанджалі, а саме «потенційні можливості або здатності», безумовно, дуже вагомі, оскільки люди не володіють однаковою кількістю енергії, і не можуть докладати однакової кількості зусиль. Здібності сприйняття та розуміння у різних людей різні. Практикуючий йогу повинен розуміти суб’єктивно ті потенційні можливості, якими він або вона володіють, і намагатися направити їх на шляху йоги, а не експлуатувати в егоїстичних цілях.

Коли виникає питання про чоловіків і жінок, Патанджалі ніде не говорить про те, що щось призначене для чоловіків, а щось – для жінок. Він не вважає, що будь-хто, будь то чоловік або жінка, має якісь переваги. По суті, це сам практикуючий йогу, повинен бути завжди чесним і завжди намагатися винести свої внутрішні слабкості на поверхню, щоб почати розуміти самого себе краще. Ми повинні мати справу безпосередньо з самим собою. Таким чином, в питаннях практики йоги немає різниці між чоловіками і жінками.

Тим не менш, ми повинні розпізнавати деякі основні відмінності, оскільки мова йде про біологічне тіло. Йога єдина, але чоловіки і жінки відрізняються один від одного, і кожна конкретна людина відрізняється від всіх інших. Відповідно до будови тіла, незважаючи на те, що відмінностей в йозі як такої не існує, там, де мова йде про фізіологічне функціонування тіла, все ж окремі складові у чоловіків і жінок відрізняються. Це не означає, що для якогось конкретного типу тіла йога відрізняється, але можливості кожного індивідуальні. Це тільки питання про те, як ми вибудовуємо свою практику, щоб вона додавала необхідний баланс і підходила саме нам, оскільки тут йдеться про фізичне тіло і ментальні здібності. Таким чином, ми повинні розуміти ці базові факти, що стосуються необхідності регулювання власної практики. Більше того, тіло жінки має певні біологічні функції, які вона повинна виконувати, і це необхідно брати до уваги. І чоловіки, і жінки, мають репродуктивні, органи, але функціонування жіночої репродуктивної системи відрізняється від функціонування чоловічої. В результаті цих відмінностей різниться і практика. Коли мова йде про принципи йоги в застосуванні методології не має відмінностей. Однак, коли справа стосується практики асан і пранаям, їх застосування в садхані (практиці) відрізняються. Жінки повинні звертати на це увагу, для того, щоб зберегти своє фізичне і ментальне здоров’я.

Сьогодні основною темою є питання про те, як жінки повинні регулювати свою практику протягом щомісячних циклів. У Аюрведі не існує поняття гормонів. У той же час, вона не виключає станів емоційної чутливості, різких змін настрою, втрати самовладання, слабкості тіла. Очевидно, першопричини всіх цих проблем пов’язані з тридошами: вата, піта і капха. Ці три складові змінюються в тілі з плином жіночого циклу. Погана кровотеча або раптова зупинка кровотечі, болі в тілі, нудота, різка зміна відчуття спеки або холоду, надмірна кровотеча або підвищена температура, загальмованість, млявість, затримка рідини в організмі, набрякання тіла і молочних залоз – відповідно викликані дисбалансом тридош, і Аюрведа займається корекцією і очищенням організму з самого першого і до останнього дня періоду.

Вата, піта і капха впливають не тільки на фізіологічні функції і метаболізм тіла, але також і на стан розуму та нервової системи. Жінка відчуває емоційні коливання, зміни в ментальних судженнях і зміни настрою. Все це впливає на здатність до прийняття рішень, розумові процеси і якість пам’яті. Через різного рівня енергії відрізняється і поведінка. Тому під час особливих жіночих днів молоді дівчата і жінки середнього віку повинні приділяти цьому увагу. Їжу теж слід вибирати таку, яка допоможе відновлювати фізичні і ментальні сили. Жінки повинні відмовитися від звичайних щоденних справ, щоб дати собі відпочинок. Їм варто підтримати себе виконанням хорошою Шавасани, більш тривалим сном, хорошою музикою, і поберегти себе від складної розумової активності і виконання енергійної роботи. Ці дні повинні бути днями відпочинку, а не відпустки через хворобу. Часто жінки не мають можливості зробити собі вихідний від роботи по дому або на кухні в такі дні. Але в Індії жінки повністю звільняються від будь-яких обов’язків по дому.

Ми уникаємо Ширшасани, Сарвангасани і інших перевернутих поз під час особливих жіночих днів, тому що перевернуті положення перешкоджають їх протіканню. Коли ви стоїте на голові або плечах, ви утримуєте в організмі те, від чого він повинен позбутися. Відповідно до Аюрведи, здоров’я зберігається тільки тоді, коли організм викидає те, що є відходом і тому має бути видаленим з організму. Зберігати це всередині тіла – означає закликати хвороби. Токсини повинні виводитися з організму.

Поряд з перерахованими вище перевернутими асанами ви повинні уникати виконання Адхо Мукха Врікшасани, Пінча Маюрасани, балансів на руках. Крім того, під час менструації ваші ноги не повинні втомлюватися, тому ви повинні уникати також поз стоячи. В основному, ноги відносяться до елементу землі. Однак якщо ми подумаємо про основне дії ніг, то це наші «автомобілі». Ми подорожуємо завдяки ногам. Тому, як «ходоки», вони є елементом вогню. Під час виконання асан ми в основному вимагаємо, щоб ноги були стійкими, ми просимо витягати їх, вони повинні забезпечувати стабільну опору для наших рухів. Хоча ноги управляються поперековим відділом хребта, або, іншими словами, нерви ніг беруть початок в попереку, елемент вогню в ногах запалюється від базового елементу землі. Важкі елементи апана вайю повинні ставати більш легкими. Вся ця діяльність викликає зміни, які ми залишаємо непоміченими. Але під час особливих жіночих днів, коли тіло і так відчуває втому, або розігрівається в результаті його особливих функцій, тоді ноги потребують відпочинку . Всі п’ять елементів повинні бути заспокоєні. Тому перевернутих асан і поз стоячи варто уникати. У перевернутих асанах ви особливо повинні зберігати ноги сильними, витягнутими, інакше хребет буде змушений заплатити сповна за розслабленість ніг. Мала залишиться всередині тіла, а це шкідливо для здоров’я. Це причина того, чому слід уникати перевернутих поз і поз стоячи.

Тепер, коли ви знаєте, що кров повинна бути вилучена з організму, ви не повинні напружувати область живота. Тобто ви повинні вибирати такі асани, в яких живіт не стає твердим і напруженим. Наприклад, в таких позах лежачи на спині (Супта Стхіті), як 1) Супта Свастікасана, 2) Супта Бадха Конасана, 3) Супта Вірасана, 4) Матсіасана, 5) Супта Патангуштасана, область живота не повинна ставати жорсткою, а, навпаки, повинна розм’якшуватися. Ці пози виконуються під час особливих жіночих днів і допомагають позбутися від стиснення і судом живота. Тепер ви повинні зрозуміти для себе,які асани виконувати легше, а які, навпаки, важче, і йти від простих до більш складним. Дихання стає більш м’яким, і в області діафрагми з’являється простір для вільного руху.

Пози лежачи на спині (Супта Стхіті)

Supta Svastikasana Supta Baddha Konasana Supta Virasana MatsiasanaSupta Padangushtasana 2 with supportSetu Bandha Sarvangasana cross bolsters

Область живота не напружена, а розслаблена

Багато жінок і молоді дівчата відчувають судоми і болі в животі під час менструації. Болі в ногах, в усьому тілі, підвищене потовиділення, втома – це дуже поширені скарги. Далі будуть перераховані асани, які допоможуть в таких ситуаціях. Ті, хто погано згинає ноги в колінах, особливо західні люди, можуть просто схрестити ноги в Свастікасану і полежати в Супта Свастікасані, яка дає велике полегшення. Дисменорея, або хворобливі виділення, при яких яєчники, фаллопієві труби і матка запалені і відчувають спазми, є дуже болючими станами. У таких випадках пози Супта допомагають відчути полегшення. Хоча в цілому пози Супта рекомендовані – при їх виконанні в цей період необхідні деякі незначні коригування. Супта Падангуштасана II (Паршва Супта Падангуштасана) повинна виконуватися з опорою, щоб уникнути виникнення пухлини, спазмів і виснаження. Сетубандха Сарвангасана, яка виконується з ногами на підлозі або на опорі, з’єднаними разом або розведеними один від одного, допомагає в окремих випадках позбутися від напруги і спазмів у животі, болю, нервового напруження, підвищеної тривожності, страху, неврозів, зниженого кров’яного тиску, ментальної напруги.

Тепер, після поз Супта, необхідно виконати витягнення вперед (Пашчіма Праталі Стхіті). Такі асани, як Адхо Мукха Вірасана, Адхо Мукха Свастікасана, Адхо Мукха Баддха Конасана, Джан Ширшасана, Ардха Падма Пашчімоттанасана, Марічіасана, Адхо Мукха Упавішта Конасана, Паршва Упавішта Конасана і Пашчімоттанасана – це основні асани з цієї категорії.

Коли жінка виконує перераховані вище асани з опорою під голову, вона відчуває, що її абдомінальна область залишається м’якою. Вона відчуває м’якість і умиротворення. Ці асани, звані Пашчіма Праталі Стхіті, є трохи більше складними для виконання. Але це залежить від тієї сили, якою володіє жінка під час цього періоду. Однак, Джан Ширшасана, Пашчімоттанасана, Упавішта Конасана – це асани з даної категорії, які допомагають в цілому всім.

Під час особливих жіночих днів жінки часто відчувають сильні головні болі або мігрені. Якщо ви відчуваєте сильні мігрені, витягнення вперед дійсно приносять полегшення. Адхо Мукха Свастікасана і Адхо Мукха Вірасана – це кращі пози, в яких жінка може з легкістю відпочити, однак лоб повинен бути піднятий на опорі, і не повинен опускатися на підлогу, щоб в цих позах настало необхідне розслаблення. Треба звести будь-які дії в цих позах до мінімуму. Жінки можуть виконувати садхану так, щоб залишатися в стані спокою в цих асанах якийсь час. Необхідно обмежувати час перебування в цих асанах при надмірних виділеннях.

Після цих витягувань вперед йдуть кілька асан стоячи, наприклад, Утанасана, Адхо Мукха Шванасана, Паршвотанасана, Прасаріта Падотанасана з витяжкою хребта або з прогином в спині, добре допомагають в цей період. В асані стоячи ви можете тримати ноги розведеними, захоплювати руки в ліктях або опускати руки вниз. Ви можете або захоплювати руки в ліктях, або опускати долоні на підлогу, щоб область живота не напружувалася і не ставала жорсткою. 

Іноді жінки відзначають, що опускання голови вниз робить область живота важкої, і вони починають відчувати спазми. Якщо вони піднімуть голову вище і прогнуться в спині, це дасть полегшення і усуне спазми. У таких випадках ми навіть використовуємо лавку, щоб жінка могла розслабити живіт. Часто внаслідок неправильного положення тіла виникають проблеми. Таким чином, можна виконувати пози стоячи описаними вище способами. Якщо виконувати Ардха Чандрасану і Вірабхадрасану III з усією необхідною опорою, вони також не зашкодять. Часто підставка під живіт в Вірабхадрасане III допомагає усунути біль в животі і відкоригувати положення тіла.

Асани сидячи (Упавішта Стхіті) виразно стануть у пригоді тим, кому хочеться просто посидіти в стані спокою. Наприклад, можна посидіти в Дандасані, Свастікасані, Вірасані, Баддха Конасані, Упавішта Конасані, Гомукхасані, Падмасані, Сіддхасані. Особливо корисно вивчити ці асани для розвитку рухливості колінних суглобів. Хтось може навчитися сидіти довше, таким чином, виконання цих асан привчає до сидіння протягом тривалого часу. Можна виконувати ці асани з опорою на стіну, щоб вчитися витягати хребет.

Витягнення вперед (Пашчіма Праталі Стхіті)

Adho Mukha Virasana Adho Mukha Svastikasana Adho Mukha Baddha Konasana Djanu Sirsanana Triang Mukha Ekapada Paschimottanasana Ardha Padma Paschimottanasana Marichiasana 1 Adho Mukha Upavista Konasana Parsva Upavishta Konasana Paschimottanasana

Потім можна виконати Урдхва Хастасана, Урдхва Бандхаангуліасана, Пашчіма Баддха Хастасана, Пашчіма Намаскарасана, Гомукхасана, для розвитку рухливості в плечах, пахвами, зап’ястях, пальцях. Ті, хто страждає від артритів або ревматичних артритів, отримають велику користь від виконання цих асан. Болі в стопах, відчуття гарячих ніг, болі в колінах можуть бути усунені за допомогою практики наступних асан: бічні скручування, такі як Бхарадваджасана I і II, Паршва Вірасана, Паршва Дандасана, Паршва Свастікасана, і Паршва Падмасана – вони допомагають усунути жорсткість в м’язах. Багато жінок страждають від накопичення молочної кислоти в суглобах, що викликає болі в тілі. Ці скручування, що виконуються без напруги в області живота, можна практикувати без жодних проблем.

Жінки, у яких спостерігається цервікальний спондильоз, болі в нижній частині спини або будь-які проблеми зі спиною, спостерігають загострення цих явищ під час менструації. У цій ситуації вони можуть робити Урдхва Мукха Шванасану на мотузках, вирівнювати вигин в шиї за допомогою мотузок, лавки, виконувати Бхарадваджасану і Уттхіта Марічіасану на стільці, щоб позбутися від цих проблем.

Ви можете робити Віпаріта Дандасану і Сету Бандха Сарвангасану за допомогою матеріалів що виразно дає той же ефект, як і Шіршасана і Сарвангасана. Ви можете тримати ноги піднятими, якщо ви відчуваєте болю в спині, або будь-які інші види болю. Таким чином, ви повинні розуміти і виконувати такі варіації цих асан, щоб таз і абдомінальна область і не скорочувалися, без стиснення, і ви могли відпочивати в цих положеннях.

Також багато жінок страждають від депресії, астми, застуди і кашлю, але коли вони піднімають грудну клітку, розкривають її бічні частини в Віпаріта Дандасані і Сету Бандха Сарвангасані, тоді вони відчують велике полегшення.

Нарешті, естроген, який напередодні особливих жіночих днів знаходиться на низькому рівні, поступово починає підвищуватися, готуючись до наступного етапу циклу. Саме естроген робить вас активними, зберігає розум свіжим, і допомагає відновитися після втоми. Таким чином, в цих позах ви стаєте більш активними, і рівень естрогену підвищується. Іншими словами, ваше тіло таким чином виробляє гормони, які повертають вас в здоровий стан.

Відповідно до Аюрведи, період особливих жіночих днів – це час пітакала. Витягнення вперед і асани лежачи на спині, які були описані вище, дуже гарні в цей період, оскільки вони приборкують піту. Таким чином, ви приводите доші в стан балансу, і в результаті ви не відчуваєте головних болів і відчуття нудоти, які можуть виникати під час цих днів. Ви повинні переконатися, що практика не приводить до втоми, виснаження сил, і жар тіла не використовується даремно. Ці асани допомагають досягти такого балансу дош в організмі.

Отже, тепер ви повинні знати, чому були представлені саме ці асани. Це правда, що в позах стоячи ніщо не перешкоджає звільненню організму від крові. Але при їх виконанні ви розтратите енергію, яка буде необхідна вам для практики після закінчення особливих жіночих днів. Асани, які я перерахувала, зберігають енергію. Дуже важливо розуміти, що через підвищення рівня естрогену ви відчуваєте прилив енергії і ви вважаєте, що можете зробити все, що завгодно. Але цей естроген, рівень якого досягне свого пікового значення протягом наступних чотирьох днів, може бути використаний для правильних цілей. Необхідно уникнути подальшого зниження енергетичного рівня. Тому ви не повинні створювати дисбалансу в рівні гормонів. Але якщо ви збережете енергію під час особливих жіночих днів, і якщо ви зможете правильно використовувати її після закінчення, це допоможе вам поліпшити вашу йога-садхану.

Гіта Айенгар. The Iyengar Yoga Association (UK)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *