Меню Закрити

Тридоші: Вата, Пітта і Капха. Конституція людини

Згідно з Аюрведою, дошами називаються первинні життєві сили або біологічні «соки», які утворюються в результаті взаємодії елементів. Слово «доша» буквально означає «те, що змінюється» (або «те, що псується»). Дисбаланс дош викликає хворобу. Принцип біологічної індивідуальності є найважливішим в аюрведичній діагностиці та лікуванні. Існує невидимий, але явно відчутний зв’язок між розумом і тілом, що дає глибокий вплив на організм, на наше здоров’я і довголіття. Порушення гомеостазу або імунних механізмів є первинним чинником хвороби. Розумові та емоційні чинники також відіграють вирішальну роль у розвитку захворювань.

Аюрведа визначила зв’язок між розумом і тілом. Згідно з Аюрведою, три фундаментальні фізіологічні принципи, названі дошами, регулюють різні функції розуму і тіла. На санскриті ці три доши називаються Вата (Vata), Пітта (Pitta) і Капха (Kapha). Хоча доши і управляють тисячами окремих функцій розуму і тіла, їх розпізнають за трьома основними характеристиками.

ВАТА (повітря і ефір) «те, що рухає» – виступаючи в якості рушійної сили, що приводить в рух дві інші доши, відповідає за рівновагу, енергію, дихання, рух, чуттєве сприйняття, мислення і волю. (В фізіології це основа дихання, кровообігу і нейром’язової активності)
Сім якостей вати – холодна, легка, суха, нерівна, рухлива, тонка, ясна.
Надлишкова ВАТА призводить до метеоризму, гіпертонії, захворювань нервової системи, нервозності, неспокою і безсонні.
Недостатня ВАТА – до застійних явищ, запорів, втрати чутливості, дегенерації нервів і зниження розумової активності. (Повітря, не обмежене простором, може стати ураганом, а замкнене в коробці стає затхлим).
Функції Вати:

Контроль руху, контроль дихання, контроль природних спонукань, Трансформація тканин, Моторні функції, контроль секреції, Страх, Імпульси, Тривога, Відчуття (органи чуття)
Органи Вати: Товста кишка (головний орган Вати), Тазова область, Стегна, Вуха, Кістки, Шкіра

ПІТТА (вода і вогонь) «то, що перетравлює» – в організмі представлена травними ферментами, гормонами і відповідає за травлення і обмін речовин.
ПІТТА керує всією метаболічної діяльністю і енергетичним обміном. Працює в нашому розумі, перетворюючи хімічні та електричні імпульси в думки.
Сім якостей Пітт: гаряча, легка, гостра, яскрава, текуча, масляниста, пахуча, кисла.
Надлишкова пита призводить до захворювань шкіри і алергічних реакцій, гніву, гормональних порушень, привертає до виразкової хвороби шлунка.
Недостатня питта – до поганого травлення, млявого обміну речовин, втрати гостроти розуму. (Якщо в каструлі занадто мало води, каструля згорить. Якщо води занадто багато – вода вихлюпнеться через край і погасив вогонь).
Функції Пітти: Сприяє метаболізму і гормональній функції, Регулює температуру тіла, Допомагає травленню, Розуміння, Інтелект, Голод і спрага, Сприйняття, Колір обличчя, Гнів, Ненависть, Ревнощі Органи Пітти: Пупок (головний орган Пітти), Шлунок і верхня частина тонкої кишки , Пот, Лімфа, Кров, Очі, Шкіра
Капху (вода і земля) «то, що пов’язує» – відповідає клітинній структурі органів нашого тіла, а також рідин, які їх живлять і захищають.
У фізіології людини створює структури тіла, їх зв’язаність між собою, а також мастило цих зв’язок (суглобів, тканин, клітин і т.д.).
Сім властивостей капхи – масляниста, холодна, важка, стійка, густа, гладка. Надлишкова капха викликає накопичення слизу в придаткових пазухах, в носоглотці, в легких, в товстому кишечнику. Розум втрачає гнучкість, виникають фіксації.
Недостатня капха призводить до пересихання слизистої дихальних шляхів, паління в шлунку, зниження здатності до концентрації.
Дисбаланс капху так само може привести до захворювань дихальної системи, синуситу, цукрового діабету, ожиріння, атеросклерозу і пухлин.
Функції Капхи:
Стабільність і енергія для всього тіла, Розвиток тіла, Мастило, Ентузіазм, Сексуальні спонукання, Прощення, Імунний захист, Прихильність, Утримання, Жадібність, Накопичення, Знання
Органи Капхи: Грудна клітка (головний орган Пітти), Горло, Голова, Трахея, Суглоби, Шлунок, Лімфа, Жирові тканини, Ніс і мову

Три життєві сили, або доші – ВАТА, ПІТТА і капха діють в людському тілі, енергійно переміщаються, постійно змінюючись за силою і по напрямку, але при цьому зберігаючи динамічну рівновагу.
Дошi – енергії життя, це рух, якому життя зобов’язане своїм існуванням. Коли Доші виходять з рівноваги, це призводить до хвороби.
Порушення балансу Дош – корінна причина хвороб, оскільки веде за собою погіршення інших елементів організму, таких як Дхату (тканини тіла), Мала (продукти метаболізму, токсини), Агні (метаболізм, обмін речовин) і т.д.
Аюрведа вважає, що живе тіло може нормально функціонувати, тільки якщо Тридоша – три принципи, врівноважені між собою. Гармонія і баланс між дошами, Дхату (тканини тіла), Мала (обмін речовин) і Агні (метаболізм) в людському тілі, є первинними умовами здоров’я.
Рівновага підтримується за рахунок способу життя, відповідного законам природи. Неправильна поведінка і неправильні звички харчування порушують гармонію і приводять до хвороби.
Доші можуть пошкоджуватися Природними і аномально способами. Природньо погіршення стану дош викликається неминучими факторами: сезонні і добові коливання, а також різні стадії травлення. Подібні порушення легко піддаються лікуванню і часто навіть не вимагають ніякого лікування, оскільки стан здоров’я нормалізується автоматично. Аномальний (неприродній) дисбаланс Дош викликається довгим впливом на організм негативних чинників (внутрішніх і зовнішніх).
Причинами дисбалансу можуть бути порушення функцій органів почуттів; неправильні звички тіла, придушення природніх позивів тіла, нездорові звички харчування, порушення сезонного і щоденного режимів. Їх також можуть викликати вживання несумісних продуктів харчування, недостатня турбота про тіло і здоров’я, постійна схильність розуму шкідливим почуттям жадібності, заздрості, гніву тощо.

https://ayurveda-tour.by

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *